Sıkça Sorulan Sorular


a) PwC Etik Destek Merkezi Hakkında


PwC Etik Destek Merkezi nedir?


PwC Etik Destek Merkezi, PwC tarafından oluşturulmuş, Ekol Lojistik çalışanının ve diğer paydaşlarının, yasa dışı, etik dışı veya suistimal anlamına gelen, yürürlükteki mevzuatı ve/veya veya Şirket’in Etik Kuralları ve diğer ilgili politikaları ihlal eden hareketleri bildirmesini sağlar.


Şirketin PwC Etik Destek Merkezine sahip olmasının amacı nedir?


İşletmede şeffaf ve hesap verebilir ilişkiler sürdürmek, saygı ve dürüstlüğü teşvik etmek ve Şirketin etik standartlarına uygun olmayan her türlü davranışı caydırmak önemlidir. Etik bir iş ortamını teşvik etmek için çalışanlarımız ve diğer paydaşlarımızla açık iletişim kanalları oluşturmak istiyoruz.


b) Raporlama


i. Genel


1) Raporlama kanalları nelerdir?

PwC Etik Destek Merkezi, telefon veya web aracılığıyla gizli, isimsiz bir bildirimde bulunmanıza olanak tanır. Raporunuzu e-posta ile göndermek için web sitesinde belirtilen e-posta adresini de kullanabilirsiniz.


2) PwC Etik Destek Merkezi aracılığıyla ne tür durumlar bildirilmelidir?

PwC Etik Destek Merkezi, XXX(Müşteri adı)'nı aşağıdaki türdeki sorunları içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan geçmişteki, şimdiki veya potansiyel olarak gelecekteki yasa dışı veya etik olmayan davranışlar veya faaliyetler hakkında bilgilendirmenize olanak tanır:


 • Hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suç faaliyetleri,
 • Etik kuralların, kanunların, ahlaki değerlerin ve düzenlemelerin ihlali,
 • Muhasebe kayıtlarında hileli faaliyetler,
 • Her türlü ayrımcılık (ırk, din, dil, renk, cinsiyet, yaş vb.)
 • Sosyal güvenliğe veya sağlığa yönelik tehditler,
 • Şirket ekipmanlarının uygunsuz kullanımı
 • Rüşvet vermek veya almak,
 • Şirket sırlarının ifşa edilmesi,
 • Çevresel hasar,
 • Kara para aklama,
 • Taciz,
 • Mobbing…


3) Raporlar nerede olur? Onlara kimler erişebilir?

Raporlar doğrudan PwC Etik Destek Merkezi güvenli sunucusuna girilir. PwC, bu raporları yalnızca, ihlalin türüne, olayın bulunduğu yere ve mali, itibar, düzenleyici ve diğer etkileri göz önünde bulundurarak, raporu incelemekle görevli şirket içindeki belirli kişilere sunar. Bu rapor alıcılarının her birine, bu raporları Şirket Politikaları doğrultusunda yönetmeleri için bir eğitim verilmiştir.


ii.Güvenlik, Anonimlik ve Gizlilik


4) Evden bir ihbarda bulunup anonim kalabilir miyim?

Evden, bir komşunun bilgisayarından veya herhangi bir cihazdan gelen bir rapor güvenli, anonim ve gizli kalacaktır. Bir İnternet portalı, bir ziyaretçiyi asla ekran adıyla tanımlamaz ve PwC Etik Destek Merkezi sistemi, anonimliğin tamamen korunması için raporların internet adreslerini temizler.


5)PwC Etik Destek Merkezi'ne verdiğim bilgilerin nihayetinde kimliğimi ortaya çıkaracağından endişeleniyorum. Bunun olmayacağına nasıl garanti verebilirsiniz?

PwC etik destek Merkezi sistemi, size anonim olarak raporlama seçeneği sunarak kimliğinizi korur. Ancak, anonim kalmak istiyorsanız, raporun içeriğinin kimliğinizi kazara ifşa etmemesini sağlamalısınız.


6) Telefon hattı gizli ve anonim mi?

Evet. Yardım hattı size isimsiz olarak da bildirme seçeneği sunar. İnternet tabanlı bir raporda vereceğiniz bilgilerin aynısını sağlamanız istenecek ve bir görüşmeci yanıtlarınızı PwC Etik Destek Merkezi web sitesine yazacaktır. Bu raporlar aynı güvenlik, anonimlik ve gizlilik önlemlerine sahiptir.


7) Raporumda kimliğimi belirtmek istemem durumunda bu mümkün müdür?

Dilerseniz raporda kendinizi tanıtabileceğiniz bir bölüm var.


8) Destek hattını kullanırsam telefon numaramı görüyor musunuz? Evet ise, bunu Şirkete bildiriyor musunuz?

Arayan telefon numaralarını gizli kalmasını talep ettiğiniz takdirde Şirkete bildirmiyoruz. Telefon numaranızı paylaşmak istemezseniz, gerektiğinde size ulaşmak için, tercih ettiğiniz alternatif iletişim kanallarını kullanıyor olacağız.


9)Telefondan bildirim yaparken ses kaydı tutuyor musunuz?

Hayır, gizlilik gerekçesiyle görüşmeler kaydedilmemektedir.


10) Rapor oluşturduğum için zarar görmeyeceğimi garanti edebilir misiniz?

Şirket, ihbarın iyi niyetle, makul gerekçelerle ve mağduriyet veya dezavantaj yaratma niyeti olmaksızın yapıldığı sürece, olayın doğruluğu bir soruşturma ile kanıtlanamayacak olsa bile, İhbar edenleri korur.. Ancak, kasten gerçeğe aykırı bildirimde bulunanlar çeşitli Disiplin Cezalarına tabi tutulabilir. Bu nedenle, raporların gerçeklere dayanması ve mümkünse kanıtlanabilir olması son derece önemlidir.

Ayrıntılar için lütfen ilgili şirket politikasına bakın.


11)Bir rapor oluşturduktan sonra ne olur?

PwC Etik Destek Merkezi aracılığıyla yapılan tüm vakalar, öncelikle raporun konusuna bağlı olarak atanan Şirket Personeli tarafından değerlendirilir. Bu ön değerlendirmenin amacı, raporun konusunu doğrulamak ve verilen bilgilerin güvenilir olup olmadığını belirlemektir. Sonuçlara göre Şirket’in kendi iç prosedürlerine uygun olarak soruşturmayı yürütür. Telefon geçiş hattı ve e-posta yoluyla tüm vakalar, PwC Etik Uzmanları tarafından PwC Etik Destek Merkezi veri tabanına girilir, ardından aynı yol izlenir.

Ayrıntılar için lütfen Bilgi İfşa Politikasına bakın.


iii. İpuçları ve En İyi Uygulamalar


12) Etik dışı davranan insanlar tanıyorum ama bu beni etkilemiyor. Neden rapor edeyim?

Etik olmayan bir davranış, bireylerin, şirketlerimizin ve toplumun genel çıkarları için adaletsiz bir ortam yaratabilir. Maddi ve manevi zararlar yaratabilir. Ayrıca, davranışın ilgili kanunlara aykırı olması durumunda, yetkililere bilgi vermek sadece ahlaki bir görev değil, yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle, herhangi bir etik suistimal veya ihlal biliyorsanız, bunu bildirmek herkesin görevidir.


13)Gördüklerimin veya duyduklarımın şirket politikasını ihlal ettiğinden veya etik olmayan davranışlar içerdiğinden emin değilsem, ancak bana doğru gelmiyorsa ne yapmalıyım?

Onları da rapor edebilirsiniz. Potansiyel etik olmayan davranışların devam etmesine izin vermektense, zararsız olduğu ortaya çıkan bir durumu bildirmeniz daha iyidir.


14) Bölüm yöneticilerim bir ihlale karışırsa ne olur?

PwC Etik Destek Merkezi sistemi, hakkında bildirim yapılan kişinin, o bildirime erişmemesini sağlar.  


15) Raporu oluşturduktan sonra olayla ilgili önemli bir şey hatırlarsam ne yapmalıyım? Ya şirketin raporumla ilgili soruları varsa?

PwC Etik Destek Merkezi platformunda veya PwC Etik Telefon Hattı aracılığıyla bir bildirimde bulunduğunuzda, "Bildirim Numarası" adında benzersiz, rastgele bir numara alırsınız ve bir şifre oluşturmanız istenir. Telefon ile bildirimde bulunduğunuzda Bildirim numarası ve şifre İletişim uzmanı tarafından size iletilir. Bu bildirim numarası ve şifre ile tekrar sisteme dönebilir ve daha fazla detay eklemek veya bir temsilci tarafından gönderilen soruları cevaplamak için orijinal rapora erişebilir, böylece temsilci ile “anonim bir diyaloga” girebilirsiniz.


16)Bildirim Numarasını veya Şifreyi kaybedersem ne olur?

Bildirim numaranızı veya şifrenizi kaybederseniz, güvenlik ve gizlilik nedeniyle dosyanıza başka bir şekilde ulaşmanız mümkün olmadığından yeni bir rapor oluşturmanız gerekecektir. Lütfen yeni raporunuzda gönderdiğiniz ilgili rapora atıfta bulunun..


17) Daha sonra bir raporu veya soruyu geri alabilir miyim?

Bir raporu veya soruyu gönderdikten sonra geri çekmek mümkün değildir. Ancak yeni bir rapor oluşturarak geri çekme talebinizi paylaşabilirsiniz.